Blíží se konec školního roku a (nejen) mně se chce do práce čím dál méně. Někteří stříhají metr a každý den zdraví sborovnu se slovy, kolik dní ještě zbývá do prázdnin. Jiným vstávají vlasy hrůzou z toho, co si ten poslední měsíc počnou s deváťáky, kteří už mají školu krutě na háku. Opravdu takhle chceme žít? Je nutné živořit ze dne na den s vidinou blížících se prázdnin? Nebo existuje způsob, jak prožívat každý den naplno a mít svou práci rád po celý školní rok?
Na začátku své učitelské kariéry jsme přesně věděli, proč tuto práci chceme dělat. Možná jsme se dokonce po mnoha letech znovu těšili do školy. Ale jak jsme začali narážet na každodenní realitu, nadšení vyprchalo a vysněná práce se změnila v povinnost. Jedinou útěchou se zdá být výplata a prázdniny.
S každým zahájením nového školního roku máme příležitost zažít restart. Odpočatí po prázdninách se vracíme do školy s nadějí nového začátku. Doufáme, že tento rok bude lepší než předchozí, dáme si nějaké předsevzetí, stanovíme cíle a bude lépe, ale…
Než se nadějeme, zjistíme, že se vlastně nic nezměnilo. Zase nás všechno štve, nic se nám nechce, a prázdniny jsou daleko…
Pokud jste se v tomto popisu našli, je to naprosto v pořádku. Myslím, že si tím někdy projde každý učitel. Otázkou je, jak s novým poznáním naložíte. Chcete to tak nechat a dál chodit do práce, i když už v ní nenacházíte žádnou radost? Život je moc krátký na to, abychom ho trávili něčím, co nás nebaví.
Na druhou stranu to není důvod dát výpověď. Ve skutečnosti byste si příliš nepomohli, protože brzy byste v novém zaměstnání začali pociťovat stejnou nespokojenost, jako v té předchozí. Pokud nemáte svou práci rádi, nemůže za to ona sama, ale váš přístup k ní. Proto se musí každá změna odehrát nejdřív uvnitř vás.
Zde uvádím 3 tipy, jak si pracovní den znovu začít užívat:
Nečekejte, až si vás najde to pravé poslání, a dejte své práci smysl sami hned teď. Jasně, že zadarmo ani kuře nehrabe, ale určitě to neděláte jen pro peníze.
V čem vás práce naplňuje?
Co je váš přínos světu?
Co musíte začít dělat, abyste ze sebe měli dobrý pocit?
Někam si to zapište a dejte na viditelné místo. Kdykoli vás přepadne chuť na všechno se vykašlat, připomeňte si, proč tuto práci děláte.
Psychologové už dlouho pracují s teorií, že s jakou náladou ráno vstaneme z postele, v takovém duchu se bude odvíjet celý náš den. Proto doporučují si začátek dne maximálně vychutnat a vykročit do něj správnou nohou (více píšu tomto článku).
A úplně stejně to platí pro příchod do práce. Jak by se vám líbilo dorazit v klidu, s předstihem a s dobrou náladou? S vědomím toho, že jste skvěle připraveni a všechno je na svém místě, takže se nemusíte stresovat a můžete si dopřát ranní kávičku?
Vytvořte si takový rituál, aby pro vás byl příchod do práce co nejpříjemnější. A vychutnejte si ho ještě předtím, než naskočíte do vleku všedních událostí.
Je ironií, že vám něco takového radím zrovna já, protože celý můj život provází jeden velký chaos a binec. Když si ale jednou za čas pořádně uklidím pracovní prostor, okamžitě cítím větší chuť do práce.
Systém a pořádek nejen ve věcech, ale i v hlavě – to je, oč tu běží. Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid vysvětluje, že neuklizený pokoj značí neuklizenou mysl. Takže když si uklidíme, automaticky se začneme cítit lépe. A naopak.
Jsem přesvědčená, že ať už se v práci cítíte jakkoli, jste právě teď na správném místě a vše je jen výzva, která vás má něčemu naučit. A pokud jste nespokojeni, změňte to. Udělejte cokoli, abyste se začali cítit lépe už dnes a tam, kde se nyní nacházíte.
Teprve potom, až se to naučíte, vám život přihraje do cesty něco lepšího. Nezapomeňte, že kdo si neváží toho, co má, přichází i o to. Proto se naučme vidět všechna pozitiva, která nám práce přináší. A mějme ji rádi.