Važte si svého času, pracujte efektivně

Také nenávidíte pocit, kdy se večer ohlédnete za uplynulým dnem a zjistíte, že vám proplul mezi prsty, aniž byste udělali něco užitečného? Jasně, můžeme se uklidňovat tím, že zítra je taky den. Ale ruku na srdce – opravdu se vám pokaždé podaří dohnat to, co jste zanedbali v minulých dnech? Pokud se z odkládání stane každodenní rutina, mohou nedokončené věci narůst do takových rozměrů, že vám bude přetékat nejen pracovní stůl, ale i hlava. Tomu se dá zabránit, pokud se naučíme pracovat efektivně.

1. krok: VŠECHNO MUSÍ Z HLAVY PRYČ

Představte si svou mysl jako počítač. Chceme-li, aby náš stroj fungoval rychle a spolehlivě, je třeba ho pravidelně čistit a aktualizovat. A stejné je to s naší hlavou. Těžko od ní můžeme očekávat spolupráci a geniální nápady, pokud bude zanesená nevyřešenými věcmi nebo blbostmi. Mé doporučení tedy zní: Pořiďte si úkolníček (ano, děti nutíme, aby si své úkoly zapisovali, tak dělejme totéž), a zapisujte si každou položku, kterou je třeba udělat. Nezapomeňte zaznamenat i další myšlenky, které vás během dne napadnou. Svěřte se se svými tužbami, plány a nápady zápisníku, a uvidíte, jak se vaší hlavě uleví. Zápisník noste neustále u sebe, protože neodbytná myšlenka vás může přepadnout kdekoli, třeba i na záchodě. 😉

2. krok: ZVOLTE PRIORITY

Nejdůležitější krok máte za sebou. Už jen pouhé zapsání úkolu vám okamžitě zlepší náladu a vaše paměť si může oddechnout, že s sebou nemusí vláčet všechny úkoly. Teď už se jen koukněte na svůj přehled a vyberte z nich aktivitu, do které se pustíte jako první. Mělo by to být něco,

  • co je v tuto chvíli zrealizovatelné (těžko napíšete knihu o tématu, o kterém jste slyšeli poprvé v životě)
  • co je pro vás užitečné (klidně si nadávejte, že se vám nechce do práce, ale chodíte do ní přece kvůli sobě, ne?)
  • co vám přinese nějakou hodnotu (protože zadarmo ani kuře nehrabe)

3. krok – POSTUPUJTE KROK ZA KROKEM

Smiřte se s tím, že nezvládnete vyřešit všechny položky najednou. Akorát budete plýtvat časem, energií a penězi, a v konečném důsledku to dopadne stejně, jako byste neudělali vůbec nic.

Opravdu vsaďte na jednu věc, věnujte jí 100% pozornost, a teprve potom se vrhněte na další. Zjistíte totiž, že věci ubíhají kupředu mnohem rychleji a výsledky jsou viditelnější, než kdybyste dělali vše, ale polovičatě.

A pokud podobně jako já spadnete do pasti multitaskingu a budete mít tendenci dělat X věcí najednou, zastavte se dříve, než se psychicky zhroutíte. Připomeňte si zákon přitažlivosti, který funguje, i když neumím přesně vysvětlit, jak:

Jeden úspěšně dokončený projekt přitahuje další dokončené projekty.

Jedna nevyřešená věc přitahuje další nevyřešené věci.

Zkuste a uvidíte, jak vám půjde práce hezky od ruky, když obrátíte celou svou pozornost na jediný úkol.

4. krok: ODŠKRTNĚTE SI HOTOVOU POLOŽKU

Miluju okamžik, kdy mám splněno a můžu si úkol odškrtnout. Už jen pro ten pocit úlevy se často dokopu i k věcem, do kterých se mi vůbec nechce.

Jakmile úkol uzavřeme jako hotový, otevře se nám nespočet možností, nápadů a inspirace, kam dál. Opět si vše zapište do úkolníčku, určete si priority a vrhněte se do další akce.

5. krok: POCHVALTE SE

Původně jsem chtěla napsat ODMĚŇTE SE, ale nerada bych, aby se odměňování zvrhlo podobně, jako když měsíc držíte dietu a pak se za odměnu naládujete vším možným.

Odměnou by měl být dobrý pocit z dobře vykonané práce a hodnota, kterou vám vaše jednání přinese. Přesto však musíme pamatovat na to, že podvědomí se chová jako malé dítě. Pokud se bude snažit ze všech sil, a neuslyší za svůj výkon žádné ocenění, příště se nám na nějaké úsilí vyprdne. Proto se pochvalme, poděkujme sami sobě, že jsme úkol splnili, a pak pokračujme v odškrtávání dalších úkolů.

 

 

Helena Čuková
Miluju práci s informacemi a ještě raději je předávám druhým. Kromě vzdělávání je mojí další vášní osobní rozvoj. Dlouho jsem přemýšlela, jak bych se mohla věnovat oběma oblastem současně, až vznikl projekt Osobní rozvoj pro učitele. Mým cílem je sdílet s dalšími učiteli rady a tipy, které jim pomůžou k větší pohodě a spokojenosti v osobním i pracovním životě, protože jedině tak můžeme být vzorem pro naše žáky a vychovat z nich generaci úspěšných a sebevědomých lidí. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.