Na nepříjemnosti se připravte předem

Když jsem nastoupila do školství, všechno bylo sluníčkové. Po pár týdnech se mi začal vytrácet úsměv z tváře. Sice jsem měla vysněnou práci, ale nějak jsem nepočítala s tím, že by se mohla objevit únava, odpor některých žáků nebo nespokojení rodiče.

Je naivní očekávat, že s pozitivním myšlením se nám všechny nepříjemnosti vyhnou. Ale i když se občas nějaké starosti objeví, můžeme je s přehledem zvládnout. Prostě se na ně musíme předem připravit.

Až k problematické situaci dojde, bude už pozdě snažit se o klid. Plazí mozek nás donutí k jedné ze svých vrozených reakcí – k útěku, k útoku nebo k ustrnutí. Ani jedna varianta není pro dlouhodobé řešení vhodná. Takže jak zvýšit psychickou odolnost a vybavit se pro dny nepohody? Tady je moje krabička první pomoci:

Ashwagandha

Tato ajurvédská bylina je kromě skvělých zdravotních účinků ceněna také jako přírodní antidepresivum. Posiluje totiž nervový systém, snižuje hladinu stresu a zlepšuje spánek. Říká se jí indický ženšen a jako chutná celkem hořce. Proto doporučuji rozpustit lžičku prášku ve sklenici vody s citronem a medem.

Jóga

Pokud chodíte na nějaký kurz vedený zkušeným instruktorem, jedině dobře. Sami nejlépe víte, jaké lehkosti a pohody lze cvičením jógy dosáhnout. Jestli jste jógou úplně nedotčeni, najděte si alespoň základní sestavu Pozdrav slunci. Nejen, že má úžasné účinky na naše fyzické zdraví, ale také nám pomáhá zachovat jasnou mysl a zpracovat negativní emoce. Díky střídavým záklonům a předklonům se posiluje celý nervový systém, což má vliv na fungování mozku, kvalitní spánek a lepší paměť. A o tom, že jóga zlepšuje spánek, se snad ani nemusím rozepisovat.

Vyvážená strava

Pokud se chceme vyhnout výkyvům nálad, měli bychom si dát záležet na vyvážené stravě. Jedině tak zůstane v rovnováze náš hormonální systém, který ovlivňuje nejen fyzické procesy v těle, ale i emoce. Každá zkonzumovaná potravina totiž vyvolá odpovídající chemickou reakci v mozku, což ovlivní i naši psychiku.

Pohyb

Nejen jóga, ale jakýkoli pohyb, při kterém zapomeneme na každodenní starosti a vypotíme ze sebe toxiny, nám pomůže k jasnější mysli a k většímu klidu. A až přijde nějaká nečekaná událost, budeme mít vytrénované tělo i mysl.

Tužku a notes s sebou

Zapisování není znakem senility, ale zodpovědnosti. Naše mysl je určena k přemýšlení, nikoli k pamatování velkého množství informací. Když si úkol nezapíšeme (ani jej okamžitě nesplníme), mysl nebude mít klid. Pořád nám jej bude připomínat, což nás okrádá o energii, kterou bychom potřebovali k jeho realizaci.

Problémy jako výzva

Slovo problém jsem vyměnila za slovo výzva. Sice je to jen drobnost, ale moje motivace je odlišná. Pokud beru situaci jako výzvu, mám mnohem větší chuť ji překonat, než kdybych se měla zabývat problémem.

Ráno nečtu e-maily

Co uděláte jako první, když vám ráno zazvoní budík? Většina lidí sáhne po mobilu, aby vypnula zvonění, a hned potom se podívá na novinky ze světa sociálních sítí, přečte si zprávy na netu nebo se podívá do e-mailové schránky. Hned od rána se tak zabývají vším možným, jenom ne sami sebou. A přitom ráno je ideální čas, abychom si dopřáli chvilku pro sebe a naladili se na úspěšný den. Pokud jsme se ráno odbyli, v půlce dne už nám bude chybět energie na zvládnutí každodenních výzev.

Práce v časových blocích

Pokud na něčem pracuji, budíkem si vymezím si časový blok, během kterého se plně soustředím na jednu jedinou činnost. Nenechám se vyrušovat ani ostatními lidmi, ani vlastními myšlenkami. Člověk by nevěřil, kolik věcí se stihne udělat, když se soustředí pouze na ně. A pokud mi přece jen v mysli vyvstane připomínka na něco důležitého, zapíšu si ji bokem, a pokračuji v započaté práci.

Odpočinek

Moje nejoblíbenější část dne. 😊 Nerozlišuji přitom, zda se jedná o odpočinek aktivní nebo pasivní. Zahrnuji sem všechno, co mě baví.  Někdy je to sport, občas si zahraji na klavír, jdu na procházku, kouknu na seriál, nebo zalezu s knížkou do postele. Podle toho, na co mám zrovna chuť. Jasně, že mám ráda svou práci. Ale svůj volný čas si chráním jako oko v hlavě. Už jen proto, že s dobitými baterkami pak můžu  odvádět mnohem lepší výkon.

Připravenost

V přípravném týdnu jsem si nachystala úvodní prezentaci, se kterou jsem chtěla po prázdninách přivítat své sedmáky. Byla v ní osnova se všemi informacemi ohledně organizace školního roku, změn ve školním řádu atd. V den D jsem šla do školy dřív, abych si ve třídě nachystala vše potřebné. Pak jsme si vzpomněla, že USB disk s prezentací si hoví doma v šuplíku. Sice mě v první chvíli napadlo, že všechna práce z předchozího týdne je v pr…, ale to nebyla úplně tak pravda. Prostě jsem žákům podala informace ústně, a taky se nic nestalo. Štěstí totiž přeje připraveným. A i když něco selže, tak ten, kdo je připravený předem, si s tím poradí.

Helena Čuková
Miluju práci s informacemi a ještě raději je předávám druhým. Kromě vzdělávání je mojí další vášní osobní rozvoj. Dlouho jsem přemýšlela, jak bych se mohla věnovat oběma oblastem současně, až vznikl projekt Osobní rozvoj pro učitele. Mým cílem je sdílet s dalšími učiteli rady a tipy, které jim pomůžou k větší pohodě a spokojenosti v osobním i pracovním životě, protože jedině tak můžeme být vzorem pro naše žáky a vychovat z nich generaci úspěšných a sebevědomých lidí. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.