Život nám nastavuje zrcadlo. Co s tím?

Můžete být mimořádně sečtělý člověk, všemi uznávaný lídr nebo třeba mistr světa. Stejně občas přijde období, kdy je váš život naruby, nic se vám nedaří a nenávidíte celý svět. Chvíli s tím bojujete a snažíte se změnit věci (a bohužel i lidi) k lepšímu. Pak vám ale dojdou síly a vy jste nuceni uznat, že zrovna teď jste fakt v pr… Přitom stačí změnit jednu jedinou věc, a váš život by nabral správný směr.

V ebooku 10 důvodů, proč se vydat na cestu osobního rozvoje uvádím spoustu výhod, pro které stojí za to osobní rozvoj studovat více do hloubky. A že vás čekají opravdu skvělé změny!

Ale to neznamená, že se už nikdy neobjeví žádné nepříjemnosti. Takhle to prostě nefunguje, a ježí se mi všechny chloupky na těle, když některá komerční sdělení lidem slibují vyřešení všech problémů za noc.

Přesto vám mohu zaručit, že díky osobnímu rozvoji a konkrétně technice zrcadlení, kterou si dnes vysvětlíme, dokážete všechna svá bebíčka zahojit mnohem rychleji a snáz.

Jak to funguje?

Technika zrcadlení vychází z jednoho ze základních životních (či chcete-li vesmírných) zákonů:

„Staň se tou změnou, kterou chceš vidět kolem sebe.“  

Mahátma Gándhí

Většinou totiž žijeme tak, že když se nám něco nelíbí, začneme se vztekat a kopat kolem sebe rukama nohama. A je jedno, že už dávno nejsme batolata. Prostě čekáme, že se něco změní, aniž sami hneme prstem.

Jenomže aby se změnilo naše okolí, musíme nejdřív provést změnu v nás samých. Je to jednoduché: když změním sám sebe, změní se i okolí. A fakt to funguje. Jen musíme mít koule a vytrvat, protože první změny kolem sebe často začneme pozorovat až ve chvíli, kdy to většina lidí vzdává a znovu sebou začne mlátit o zem.

Dost tlachání, pojďme si to ukázat v učitelské praxi 🙂

  • Zazvoní a někteří žáci nejsou připraveni na hodinu a nesedí ani na svém místě.
    To je okamžik, kdy bychom měli popřemýšlet o tom, jestli jsme se sami připravili na hodinu nejlépe, jak se dalo. 
  • Stává se vám opakovaně, že stanovíte konkrétní termín projektu, a někteří žáci ho nedodrží, nebo nesplní správně zadané pokyny?
    Ruku na srdce – vy plníte všechny své sliby a povinnosti včas a správně? 
  • Žák přijde pozdě do hodiny.
    A vy chodíte do hodiny vždycky včas, nebo se na chodbě vykecáváte s kolegy? 
  • Žáci porušují stanovená pravidla a školní řád.
    Možná je to proto, že i my porušujeme některá pravidla (a nejen ta silničního provozu, že ;-). Taky to může znamenat, že nám obecně chybí disciplína a správné návyky. 
  • V hodině panuje hluk a žáci nedávají pozor.
    A kdy jste naposled věnovali pozornost sami sobě a svým potřebám? Z vlastní zkušenosti vím, že neklid ve třídě mi zrcadlí můj vnitřní neklid, se kterým vcházím do třídy. Žáci intuitivně vycítí, že jsem rozhozená, tím pádem se nemohou cítit v klidu a bezpečí ani oni, a vypuká chaos…

Rozhodně zde neobhajuji nevhodné chování některých žáků. Jen chci upozornit na to, že si nemůžeme stěžovat na druhé, dokud máme sami máslo na hlavě. Začněme tedy nejdřív u sebe, a změny ve vnějším světě na sebe nenechají dlouho čekat.

Ať se nám to líbí, nebo ne, naše okolí slouží jako dokonalé zrcadlo. Ukazuje nám jen to, jak se chováme my sami. Buď se kvůli tomu můžeme rozčilovat a pokoušet se změnit druhé, nebo se začneme chovat tak, aby se nám obraz v zrcadle líbil. Je to nejrychlejší způsob, jak žít spokojený život.

 

Helena Čuková
Miluju práci s informacemi a ještě raději je předávám druhým. Kromě vzdělávání je mojí další vášní osobní rozvoj. Dlouho jsem přemýšlela, jak bych se mohla věnovat oběma oblastem současně, až vznikl projekt Osobní rozvoj pro učitele. Mým cílem je sdílet s dalšími učiteli rady a tipy, které jim pomůžou k větší pohodě a spokojenosti v osobním i pracovním životě, protože jedině tak můžeme být vzorem pro naše žáky a vychovat z nich generaci úspěšných a sebevědomých lidí. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.