Vneste do života trochu hygge

„Já tuhle práci dělat nechci!“ Konečně zazvonilo. Děti jsem odvedla do šaten, rozloučili jsme se, a pak jsem s posledním vypětím sil žuchla do křesla v našem kabinetu. Kdyby to řekla nějaká vyhořelá učitelka, které zbývá pár měsíců do důchodu, budiž. Ale pronesla jsem to já. Od někoho, kdo na blogu radí druhým, jak být v pohodě a mít rád svou práci, byste čekali, že bude happy v jednom kuse. Nebo snad ne?

Naštěstí mě už kolegové znají, takže neberou mé řeči v období PMS příliš vážně. Ano, jednou za měsíc mě prostě přepadne únava, nespokojenost a touha se na všechno vykašlat (ani k tomu nepotřebuju pádný důvod). Ale do rána se z toho vyspím, takže nový den začínám opět vysmátá a nadšená, že mám práci, kterou jsem vždycky chtěla dělat. 😊

Myslím, že podobné situace zažíváme všichni (ženy možná častěji, protože během menstruačního cyklu s námi hormony pěkně zamávají). Důležité ale je, aby tento stav trval co nejkratší dobu. Jak to udělat? Když do svého života vneseme trochu hygge, je to celkem snadné.

Co je hygge

V současné době frčí všechno, co pochází ze severu. Začalo to huňatými svetry, které zaplavily velké módní řetězce. Potom vyšlo Millenium Stiega Larssona, které odstartovalo boom se severskými detektivkami ve všech knihkupectvích. A nyní je internet plný článků o novém životním stylu přinášejícím do naší uspěchané doby prvky klidu a pohody.

Slovo hygge pochází z dánštiny a lze jej (poněkud nepřesně) přeložit jako útulnost. Ovšem Dánové, dle průzkumů nejšťastnější národ na světě, jsou vynalézaví a vkládají hygge do všech možných složenin, například hyggelig (pro vyjádření toho, že je něco ve stavu hygge), hyggekrog (útulný koutek, který máme jen pro sebe) nebo hyggebukser (kalhoty, které byste si před ostatními nikdy neoblékli, ale doma na ně nedáte dopustit).

Vlastně je úplně jedno, jak hygge definujeme, protože hlavní je, co při něm cítíme. Hygge je pocit pohody, když po práci přijdeme domů a uvelebíme se v pohodlném křesle s knížkou a s dobrým čajem. Hygge zažíváme při pohledu do ohně, když s přáteli pořádáme táborák. Hygge je chvilka pro sebe, kterou si dopřejeme po náročném dni, kdy jsme se neustále otáčeli kolem druhých.

Proč žít hygge

Žít hygge je velmi příjemné, protože nám do našich uspěchaných životů vnáší zklidnění. Osvojit si základní stavební kameny tohoto nového životního stylu je celkem snadné (a návykové), jen si musíme připomínat, že máme zpomalit. Pokud si na sebe naložíme více, než můžeme zvládnout, začneme cítit stres. A to není zrovna hyggelig.

Minulý týden jsem to zažila na vlastní kůži. Nový školní rok jsem nastartovala ve vysokém tempu. Kromě aktivit v rámci školy a pravidelných příprav na vyučování vedu týdně tři kurzy jógy a snažím se pokročit s projektem Osobní rozvoj pro učitele. Do toho se neustále vzdělávám a mám řadu dalších zájmů, kterým bych se ráda věnovala. V praxi to vypadalo tak, že jsem chodila spát o půlnoci a od šesti už jsem byla zas na nohou, abych stihla všechno, co jsem si naplánovala.

Vydržela jsem to první měsíc. Ale potom jsem se sekla. Dostavilo se naprosté vyčerpání a nechuť k čemukoli. Jak jsem psala už v úvodu, naštěstí to byla jen otázka jednoho dne a celkem rychle jsem se vzpamatovala. Ale bylo to pro mě varování, že hektický životní styl mi moc neprospívá.

Když se vydáme špatným směrem, život nám do cesty posílá signály, abychom se včas ohlédli. Když neposlechneme, zastaví nás mnohem bolestivějším způsobem.

Proto jsem raději zvolnila. Svých cílů jsem se nevzdala, ale zbavila jsem se potřeby nacpat všechny činnosti do jednoho dne. Raději budu lépe plánovat a vnesu do svého života i práce více hygge. Jak to udělat?

Prvky hygge

Atmosféra

Asi nejvíce vystihuje hygge atmosféra, kterou zažíváme, když se doma s pocitem klidu, pohody a naprostého bezpečí zabalíme do deky, zapálíme svíčku a začteme do oblíbené knížky. Nic nám ale nebrání, abychom si tento vnitřní stav nosili s sebou, kamkoliv jdeme. I z pracoviště lze vytvořit útulné místo, kde rádi pobýváme. Mně například stačí ke štěstí velký hrnek s čajem a voňavá svíčka.

Jednoduchost

Hygge jako životní styl je jednoduchý, skromný a nenáročný. A nestojí moc peněz. Učí nás radovat se z každodenních maličkostí. Vede nás k tomu, abychom cítili vděčnost za všechno, čeho se nám dostává. Ukazuje nám, že ve všem můžeme vidět něco úžasně obohacujícího.

Já zažívám stav hluboké vděčnosti a radosti každé ráno, když jdu do práce. Když vyjdu z domu, vynoří se přede mnou v celé své kráse hřeben Jeseníků. Cestou si užívám čerstvý vzduch, který mě zaručeně probere. Do školy chodím přes park, který je nádherný v každém ročním období, ale podzim obzvlášť miluju. A takových drobností by se v průběhu dne našly desítky. Jen si na ně musíme vzpomenout. 😉

Přítomný okamžik

Toto je bod, který bude mnoha lidem připadat nejtěžší. Někteří se prostě neumí zastavit. A i když zrovna nejsou v pohybu, jejich mozek šrotuje na plné obrátky. V takovém případě ale nezbývá pro hygge žádný prostor. Proto bychom se měli naučit vypnout svou neukázněnou mysl, a jen si v tichosti uvědomovat přítomný okamžik – třeba při pohledu na zapadající slunce nebo při procházce na čerstvém vzduchu.

Přátelé

S dobrými přáteli je radost jen tak pobýt. Příjemné setkání u ohně nebo v oblíbené hospůdce je rozhodně hyggelig. Sama jsem spíše introvert, takže velké akce se spoustou lidí nevyhledávám, ale pro několik blízkých přátel jsem tu vždy. Někdy je fajn pouze mlčky sedět a vychutnávat si daný okamžik, jindy je o zábavu postaráno díky veselým historkám „z natáčení“.

Štěstí tkví spíše v malých drobnostech a radostech, které se objevují každý den, než ve velkých přívalech štěstí, které ale přicházejí jen zřídka.

Benjamin Franklin

Přiznávám, že mi severský styl učaroval. Ať už se jedná o nábytek, detektivky nebo právě hygge. Zároveň si však myslím, že bychom neměli slepě přijímat současné trendy jen proto, že jsou právě v kurzu. Ať si každý najde to, co mu vyhovuje. A třeba už hygge dávno zažíváte, jen jste o tom dosud nevěděli. 😉

Helena Čuková
Miluju práci s informacemi a ještě raději je předávám druhým. Kromě vzdělávání je mojí další vášní osobní rozvoj. Dlouho jsem přemýšlela, jak bych se mohla věnovat oběma oblastem současně, až vznikl projekt Osobní rozvoj pro učitele. Mým cílem je sdílet s dalšími učiteli rady a tipy, které jim pomůžou k větší pohodě a spokojenosti v osobním i pracovním životě, protože jedině tak můžeme být vzorem pro naše žáky a vychovat z nich generaci úspěšných a sebevědomých lidí. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.